Badanie MOXO
Badanie komputerowe
Test MOXO – narzędzie wspierające diagnozę ADHD
W Lorem Point Centrum Diagnozy i Terapii oferujemy badanie MOXO – nowoczesne i precyzyjne narzędzie diagnostyczne stosowane jako element diagnozy ADHD i zaburzeń uwagi. Pozwala w krótkim czasie ocenić pracę mózgu w zakresie kilku funkcji, które są zwykle deficytowe przy zaburzeniach uwagi lub nadpobudliwości psychoruchowej.
Czym jest badanie MOXO?
MOXO jest jednym z badań stosowanych przez nas do diagnozy ADHD. Nie zastępuje pełnej diagnozy, ale jest bardzo rzetelnym i wiarygodnym źródłem informacji.
Test bada możliwości pacjenta w zakresie 4 obszarów: koncentracji uwagi, czasu reakcji, impulsywności oraz nadaktywności. Dzięki temu widzimy dokładnie jakie są przyczyny problemów dziecka/czy dorosłego.
Jak wygląda badanie MOXO?
Badanie stosujemy zarówno w przypadku dzieci 6-12 lata jak i młodzieży i dorosłych 13-70 lat. Wyniki każdej osoby są odnoszone do norm w grupie wiekowej pacjenta.
Jest to test ciągłego wykonywania, czyli w określonym czasie należy wykonywać tę samą czynność. Pacjenci wykonują zadania na komputerze. Dla dzieci jest to często czynnik bardzo atrakcyjny i łatwiej im wykonać zadanie do końca w porównaniu z zadaniami typu papier-ołówek, stolikowymi czy dywanowymi.
Wyniki badania dokładnie pokazują w którym z 4 obszarów są trudności: koncentracja uwagi, impulsywność, nadaktywność, czas reakcji. To bardzo ważna podpowiedź dla ustalenia skutecznej terapii.
Wyniki pokazują także jak czas trwania zadania wpływa na reakcje badanego. Np. u wielu osób pogarsza się koncentracja uwagi, a u części zwiększa się impulsywność działania. Takie wnioski mogą być bardzo cenną wskazówką np. dla nauczycieli czy rodziców do planowania modelu edukacji dziecka.
W czasie badania, na ekranie i w tle pojawiają się różne obrazy i dźwięki (dystraktory), podobne do tych, które przeszkadzają nam na co dzień. Dzięki temu tworzymy środowisko podobne do naturalnego jakie spotykamy w przedszkolach, szkole czy miejscu pracy. Wyniki badania pokazują co w takim środowisku
jest największą trudnością osoby badanej.
To cenna wskazówka do organizacji środowiska nauki czy pracy. Warto to wiedzieć. Może się okazać, że dla lepszej koncentracji dziecka warto mu włączyć muzykę. A w przypadku innego dziecka, zachęcając do przyklejania notatek i „przypominajek” na tablicy w zasięgu wzroku znacząco pogorszymy jego możliwość koncentracji.
Badanie trwa bardzo krótko ok 30 minut. Wyniki otrzymywane są niemal natychmiast, zatem bardzo szybko można uzyskać odpowiedź na pojawiające się pytania.
Masz pytania lub potrzebujesz porady specjalisty? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub wypełnienia formularza kontaktowego. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązania dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.